Dzisiaj opis przypadku pacjentki, która nie miała problemów bólowych, tylko w ramach profilaktyki przyszła do Fizjobox, zbadać się i sprawdzić, czy jej ciało dobrze jest przygotowane do uprawiania sportu. Jednym z podstawowych badań, jest ocena postawy. Proste badanie, jak dla mnie kluczowe, żeby określić, które części ciała działają prawidłowo, a gdzie można szukać problemów.
Na pierwszym zdjęciu widać:
-zgięcie odcinka lędźwiowego w prawo z łukiem wygięcia w lewo,
-opadanie talerza biodrowego po prawej stronie,
-przesunięcie klatki piersiowej w lewo,
-lewy bark ustawiony wyżej względem prawego.
Po zbadaniu i określeniu planu działania przystąpiłem do pracy. W pierwszej kolejności zająłem się odcinkiem lędźwiowym. Po terapii pacjentka dostała ćwiczenia do domu i pojawiła się na następnej wizycie po 9 dniach.
Czego efekty już można zobaczyć na zdjęciu numer 2:
-kręgosłup w odcinku lędźwiowym wyprostował się, jedna terapia i taki cud,
-miednica nadal opada po prawej stronie,
-barki równo, ale to tylko pozory.
Wyrównanie skrzywienia spowodowało zwiększenie pochylenia miednicy w prawo, dzięki czemu linia barków wyrównała się tylko wizualnie. Każdy byłby zadowolony, kręgosłup prosty, pacjentka szczęśliwa, opada miednica, tak musi być, z tym da się żyć.
Wiedziałem, że to nie koniec, tylko przystąpiłem dalej do działania, pracowałem nad miednicą.
Na następnej wizycie, już nie chciałem pochwalić się zdjęciem, czego efekt można zobaczyć na zdjęciu numer 3.
-miednica prawie równo, lekko opada na prawo,
-bark prawy znacznie obniżony.
Myślę sobie, nie ma co pokazywać zdjęcia, tylko coś trzeba z tym zrobić. Pacjentka nie będzie szczęśliwa, jak po pierwszej wizycie, jak teraz pokaże zdjęcie to ucieknie z gabinetu. Wytłumaczenie, że tak ma być, chyba nie przejdzie. Zrobiłem terapię na bark, żeby jej torebka się nie zsuwała z ramienia. Dałem ćwiczenia do domu i zaleciłem wizytę po miesiącu, żebym ja ochłonął i dał czas na zmianę napięcia mięśniowego.
Na czwartą wizytę wyczekiwałem jak na wyniki matur. Efekt można zobaczyć na zdjęciu numer 4:
-prawy bark, który był znacznie obniżony, nagle powędrował w górę, teraz lewy znajduje się niżej.
-miednica i kręgosłup równo, jak się przyjrzycie dokładnie, narysowałem kropki na wyrostkach kolczystych
– jest przesunięcie klatki piersiowej w lewo, co widać na wcięciach talii.
Bark wrócił na swoje miejsce, więc pełen optymizmu przystąpiłem do ustawienia klatki piersiowej nad miednicą, czego efekt można zobaczyć na zdjęciu numer 5:
-miednica równo,
-skrzywienia w odcinku lędźwiowym brak,
-klatka piersiowa nad miednicą, patrz na wcięcia w talii,
-pozostała jeszcze lekka asymetria barków, która wynika jeszcze ze skrzywienia w odcinku piersiowym i nad, którym popracujemy za dwa miesiące.
Tym wpisem chciałem pokazać, jak można wpływać na ustawienie naszego ciała. To nie jest magia, czarowanie. Tylko terapia oparta o dokładną wiedzę anatomiczną i doświadczenie wyniesione ze szkoleń Anatomy Trains. Po co wam idealne proste ciało, myślę, że pytanie pozostawię bez odpowiedzi, sami zdecydujcie czy jest wam potrzebne.
Paweł Szczygieł
fizjoterapeuta